Jak wybierać plecak szkolny

Jak wybrać plecak do szkoły? Torbę, tornister czy plecak?

Wielu rodziców przy wyborze plecaka szkolnego waha się, czy wybrać klasyczny tornister czy plecak. Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Okres, gdy mogliśmy wybrać z dwóch lub trzech rodzajów tornistrów na szczęście już minął. Ponieważ ten czas już "se ne vrati" – mamy inne (nie)szczęście, mianowicie masę różnego rodzaju tornistrów i plecaków wśród których trudno jest się zorientować, co do jakości, walorów zdrowotnych i użytkowych. Stąd parę naszych rad, które mogą pomóc w zakupie plecaka szkolnego. No i oczywiście najlepiej i najrozsądniej będzie, jeśli wybór padnie na plecak Topgala ;-)

8 porad na co warto zwrócić uwagę przy wyborze plecaka:

1. Najistotniejszym czynnikiem na który powinniśmy zwracać uwagę (poza wagą) to plecy oraz szelki nośne. Plecy muszą być ZAWSZE sztywne, a szelki dostatecznie szerokie (co najmniej 4cm) i miękkie. Zawsze – odnosi się to nie tylko do plecaków dla klas początkowych, ale i dla klas starszych aż po gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną, a nawet studia. Zatem należy wybierać plecak ze sztywnymi plecami (wypraska z pianki, usztywnienie stelażem aluminiowym).

2. To właśnie czyni plecak zdrowym. Jak widać nie tylko powietrze, jedzenie czy buty mogą być nie/zdrowe :). Sztywne plecy, nawet kosztem wagi plecaka dodając mu 10, 15 dkg pozwalają rozłożyć nawet bardzo duży ciężar na całą powierzchnię pleców dziecka.

3. Plecak szkolny powinien być możliwie lekki. Normy europejskie wskazują na maksymalną wagę 1200g dla klas I-III, oraz do 1400g dla starszych. Plecaki Topgala spełniają te wskazania. Ale tu drobna uwaga: lepiej, aby plecak był nieco cięższy ale sztywny niż lekki - ale workowy.

4. Plecak powinien posiadać widoczne odblaski zwiększające bezpieczeństwo. Decydują one o widoczności dziecka dla kierowców, więc elementy lub powierzchnie odblaskowe powinny duże i wyraźne na plecaku. Plecaki Topgala w tym zakresie spełniają wszelkie normy UE (a nawet je dwukrotnie przekraczają).

5. Plecak szkolny należy dobierać do wzrostu dziecka. Dla najmłodszych dzieci (I i II klasa) i dla starszych dzieci (III-VI klasa) najbardziej odpowiednie są plecaki z kolekcji CHILLI. Dla młodzieży (gimnazjalistów) polecamy plecaki z kolekcji EUFORIA i Street HIT.

6. Przy zakupie dobrze jest zapytać czy dany plecak posiada atest. Nie zawsze opłaci się kierować jedynie ceną, warto sprawdzić, czy plecak przeszedł testy, czy posiada certyfikaty. Cena na ogół jest odzwierciedleniem jakości zastosowanych materiałów oraz żywotnością produktu. Plecaki Topgal pozytywnie przeszły test 20.000 powtórzeń udźwigu. Robi wrażenie, co?

7. Plecak szkolny powinien mieć dostateczną ilość pojedynczych przegród, komór, kieszonek oraz wytrzymałe dno. Dobrze jeśli są dodatkowe kieszenie na butelkę/termos, organizer, identyfikator, wygodny uchwyt do niesienia plecaka, karabinek na klucze, etc. Wszystkie te elementy czynią plecak znacznie bardziej praktycznym w użyciu.

8. Design plecaka. Coś, czego nie można pominąć, co rzuca się na pierwszy rzut oka. I tu przeważnie decyduje dziecko, jaki wzór najbardziej mu się podoba. Przeważnie, bo życie pokazuje, że mamy kupują plecaki, które im się podobają. Wtedy - po umiejętnym tłumaczeniu, dziecko szybko dorasta to tych samych ulubionych kolorów. Polecamy wybierać design trochę ponadczasowy. Większość plecaków z popularnym sezonowym wzorem pomyślana jest w klimatach ulotnych, krótkotrwałych, czasem do roku maksymalnie. Z plecakiem do szkoły, zwłaszcza gdy nie jest tani, powinno być trochę inaczej. Motywy zaczerpnięte z ulubionego filmu na ogół podobają się w momencie zakupu, a potem do jednego roku. No, chyba że dotyczy to... Bolka i Lolka. Te akurat podobają się aż po całkiem dorosłe życie.

Zobacz ofertę plecaków szkolnych i młodzieżowych !

 

plecaki szkolne dla dziewczyn plecak szkolny dla chlopca plecak dla szesciolatka

plecak dla gimnazjalisty plecaki mlodziezowe wyprzedaz plecakow