Masz pytanie? Zadzwoń do nas +48 500836281 lub napisz kontakt@topgal-plecaki.pl (Pon-Pt 8 – 16 godz.)

Plecak czy tornister? Co wybrać do pierwszej klasy?

Topgal | 30.06.2021 in BLOG

Co roku rodzice pierwszaków borykają się z problemem jaki wybrać plecak do szkoły? Co jest lepsze- tornister, czy plecak? Istnieją w ogóle różnice między tornisterm i plecakiem? Spokojnie, na wszystko mamy odpowiedź.

Podręczniki, zeszyty, teczki, kredki, bloki, farbki, strój sportowy, buty na zmianę, bidon, śniadanie… Wszystko przynieść, odnieść, nie zapomnieć o niczym i do tego utrzymać porządek to jest wyzwanie! Dobra konstrukcja plecaka lub tornistra nie tylko będzie wpływać na komfort noszenia, ale także pomoże w kwestiach szybkiej i łatwej orientacji dziecka podczas wkładania i wyciągania podręczników. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając między plecakiem, a tornistrem?

  • liczba komór i kieszeni- podczas wyboru zastanów się, co uczeń umieści w kieszeniach lub podpytaj sprzedawcy do czego są one przeznaczone. Tornistry Topgal mają jedną komorę i dwie lub jedną kieszeń z przodu, a plecaki dla pierwszaków mają dwie komory i jedną kieszeń z przodu. W każdym modelu jest też jedna kieszeń wewnętrzna z siateczki (na np. dokumenty). Ilość kieszeni w naszych plecakach i tornistrach jest optymalna. Pamiętaj, że im więcej kieszeni tym trudniej pierwszakowi coś znaleźć
  • prosty układ wewnątrz- tornister z jedną komorą zapewnia łatwy przegląd zawartości wnętrza- dziecko ma wszystko w jednym miejscu, oddzielone przedziałkami. W przypadku plecaka masz dwie komory, czyli więcej otwierania, ale dzięki temu możesz odzielić piórnik, farby od książek
  • otwieranie- tornister i plecak powinny łatwo się otwierać - przed wyborem zastanów się, czy dziecko poradzi sobie z otwieraniem tornistra na zatrzask, czy lepiej wybrać zapinanie na zamek lub na magnes (u nas w Topgalu z tego powodu odeszliśmy od zamknięcia na "klikacz", bo zapiecie na magnes szybciej i prościej się odpina). Skontroluj uchwyty zamka - czy są szerokie, czyli dopasowane do rąk dziecka, czy zamek ma dwubiegunowe uchwyty (czyli że są dwa uchwyty i można je otwierać dowolnie), czy tylko jeden przesuwany z prawej strony do lewej
  • waga - tornistry zazwyczaj są ciężkie dzięki temu, że mają sztywniejszą konstrukcję - materiał tornistra nie zagina się, nie roluje. Plecaki są lżejsze, ale za to są bardziej uniwersalne- posłużą do szkoły, na wycieczkę
  • wzrost dziecka - to ważna sprawa, bo trudniej dopasować plecak lub tornister do dziecka drobnej postawy ciała i niskiego wzrostu. Ale i tu przychodzimy z pomocą - stworzyliśmy serię tornistrów BEBE, które będą odpowiednie od 115 cm wzrostu do 130 cm. Tornistry BEBE są hybrydą tradycyjnych tornistrów z plecakiem. Seria tornistrów AIRA, KIRA i DIDI to nowoczesna linia sztywnych tornistrów z zapinaniem na magnes, odpowiednie dla najmłodszych dzieci od 110 cm wzrostu. Tornister ma małe wymiary, ale swobodnie mieści format A4. Dla dzieci, które wolą plecaki mamy serię ENDY, BAZI, ELLY, COCO, które będą dobre od 120 cm wzrostu w górę. Najważniejsza zasada- tornister i plecak nie powinny przekraczać linii barków, czyli wystawać nad ramiona, ani nie kończyć się na pośladkach, tylko nieco wyżej. Wtedy system pleców będzie dobrze dopasowany i wygodny, a przecież o to właśnie chodzi!
  • szelki i plecy- zawsze wybieraj tornister lub plecak, który ma szerokie (min. 5 cm) szelki, a jeszcze lepiej, jak będą grubo wyściełane w środku, bo nie będą wpijać się w ramiona dziecka (znamy to uczucie z damskich torebek, co nie?). Szelki powinny mieć pas piersiowy, który da się regulować - odciąży on ramiona dziecka, a w przypadku wąskich ramion zapobiegnie zsuwaniu się szelek. Szelki też powinny być regulowane - na górze i na dole. Górna regulacja dopasuje odległość plecaka od dziecka, a dolna- wysokość na plecach. Dzięki temu dopasujesz plecak do wymagań swojego pierwszaka. Plecy w plecaku lub tornistrze powinny być wyprofilowane, aby przenoszony ciężar równomiernie rozkładał się na całej powierzchni pleców. Nie kupuj plecaków lub tornistrów, które nie spełniają tych kryteriów, naprawdę!
  • nie kupuj w ciemno- wymagaj od producentów certyfikatow potwierdzających bezpieczeństwo plecaka lub tornistra, aby nie popsuć zdrowia swojego dziecka. My w Topgalu poddajemy nasze produkty niezależnym testom i dzięki temu jesteśmy odpowiedzialni za nasze plecaki. Co i jak testujemy przeczytasz na stronie testy i certyfikaty.

Jak widać plecaki i tornistry nie mają aż tak wiele różnic. Jeśli jeszcze nie wiesz, który model wybrać - porównaj ich właściwości. Nie szukaj kompromisu i wybierz dla dziecka taki plecak lub tornister, który spełni Twoje wymagania. Kompletuj wyprawkę szkolną wraz z dzieckiem - dla niego to ważne i wielkie wydarzenie, niech w pełni w nim uczestniczy. Dzieci uwielbiają kolory i sympatyczne postacie z animowanych filmów. Niestety często bywa tak, że postać z bajki jest modna tylko jeden sezon. Przy wyborze plecaka, który ma służyć lata, warto wybrać wzór ponadczasowy. Dzięki temu plecak szybko się nie znudzi, nie straci na „modnej“ wartości. Uniwersalne wzory jak żabki, kwiatki, motyle, biedronki, abstrakcyjne kształty, wojskowe motywy, samoloty zawsze będą uwielbiane przez dzieci.

Nadal masz wątpliwości? Zapytaj naszych eskpertów, poradzimy Ci z wyborem: kontakt@topgal-plecaki.pl