Masz pytanie? Zadzwoń do nas +48 500836281 lub napisz kontakt@topgal-plecaki.pl (Pon-Pt 8 – 16 godz.)

Na co zwrócić uwagę wybierając plecak szkolny? Zobacz praktyczny poradnik.

Jak wybrać dobry plecak szkolny?

Zwróć uwagę na sześć rzeczy

Idealny plecak szkolny dba o plecy dziecka. Dzięki temu kręgosłup dziecka może poprawnie się kształtować. Jeśli plecak jest dobrze dopasowany do pleców to również wygodnie się nosi. Jakie jeszcze kryteria powinien spełniać idealny plecak szkolny?

1

Sztywne plecy

Plecaki turystyczne, sportowe, które w większości nie mają odpowiednich pleców dla dziecka nie powinny być wybierane do szkoły. Dla uczniów podstawówki i szkoły średniej idealne będą plecaki szkolne lub plecaki młodzieżowe. Są to specjalistyczne plecaki z przeznaczeniem dla tej grupy wiekowej. Mają anatomicznie ukształtowane plecy i szelki o minimalnej szerokości 4 cm. Szelki muszą być regulowane i wyprofilowane, aby równomiernie rozkładały obciążenie plecaka na ramionach.

2

Waga do 1 200 lub 1 400 gramów

Według Głównego Inspektora Sanitarnego ciężar plecaka szkolnego nie powinien przekraczać 10% -15% wagi dziecka. Dlatego staraj się wybrać lekki model. Dawniej wymagano, aby plecak szkolny ważył maksymalnie 1 200 gramów, a plecak dla starszych uczniów 1 400 gramów. Obecnie ta norma nie jest już wymagana, ale mimo to plecaki Topgal ją spełniają.

3

Wyraźne elementy odblaskowe

Wyobraź sobie, że odblaski zwiększają widoczność pieszych dla kierowców w ciemności aż dziesięciokrotnie. Dlatego tak ważne są duże, wyraźne powierzchnie odblaskowe w plecakach. Dzięki nim dziecko będzie widoczne nawet przy złych warunkach pogodowych. Według testów Państwowego Laboratorium Badań w Zlinie plecaki szkolne Topgal przewyższają normę odblasków czterokrotnie!

4

Certyfikat potwierdzający jakość i funkcjonalność

Podczas zakupu warto sprawdzić, czy plecak przeszedł niezależne testy. Producent może opowiadać o doskonałej jakości materiałów, dużej nośności, ale tylko niezależne testy są w stanie to potwierdzić. Testy i certyfikaty zaświadczą, że plecak spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa i nie zagraża zdrowiu dziecka.

5

Odpowiednia ilość komór, kieszeni, przegródek

Plecak szkolny i młodzieżowy musi mieć dużo miejsca w środku. Dodatkową zaletą będzie zewnętrzna kieszeń na butelkę, grube, i wzmocnione dno, szeroki i wygodny uchwyt do przenoszenia plecaka w ręce, identyfikator w środku na dane właściciela plecaka. Uczeń doceni te funkcjonalne cechy podczas użytkowania.

6

Wygląd plecaka

Design to często pierwsza rzecz na którą zwraca się uwagę podczas wyboru plecaka. Wzór i wykonanie są ważne, ale nie najważniejsze. Nie warto polegać na modzie. Plecak szkolny z postacią z ulubionego filmu jest fajny w momencie zakupu, ale jak wynika z doświadczenia - po roku już się nudzi.

Co powinien mieć idealny plecak szkolny?

Aby się podobał, był wygodny i zdrowy dla pleców. Są to trzy podstawowe wymagania, którymi kierują się rodzice przy wyborze plecaka do szkoły. O pierwszym i drugim punkcie w dużej mierze decyduje sam uczeń, rodzice największą uwagę zwracają na punkt trzeci. Jeśli chcesz kupić plecak naprawdę wysokiej jakości, który będzie przyjazny dla pleców dziecka i wytrzyma więcej niż jeden rok szkolny musisz wziąć pod uwagę więcej kryteriów podczas wyboru. Poradzimy Ci, które z nich są najważniejsze i decydują o dobrym wyborze.

Przez 10 miesięcy w roku plecy dziecka są obciążone ciężkimi książkami.

2,5 godziny lub nawet 10 godzin. Tyle czasu w tygodniu dziecko spędza z plecakiem na plecach. Jeśli plecak jest nieodpowiednio dopasowany może prowadzić do bólu pleców lub schorzeń w przyszłości. Badania potwierdzają, że nieprawidłowa postawa ciała dzieci kształtuje się głównie w pierwszych latach nauki w szkole. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko problemów ze zdrowiem dziecka? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego plecaka szkolnego.

Zapytaj swoje dziecko, które plecaki mu się podobają. Przecież to właśnie ono będzie codziennie nosić plecak do szkoły. Jeśli zadecydujesz o wyborze plecaka bez jego wiedzy ryzykujesz, że nie będzie chciało go nosić. Przedyskutuj z dzieckiem wygląd i funkcjonalność plecaka, wyjaśnij, dlaczego tak ważne są odblaski, szerokie szelki i anatomiczne plecy, a w zamian poproś o poradę odnośnie wzoru. Wspólnie wybrany plecak to gwarancja zadowolenia rodziców, jak i dzieci.