Czy można prać plecak w pralce? Zobacz nasz poradnik, jak wyprać plecak, aby go nie uszkodzić.

W tym artykule poradzimy Wam, jak dbać o plecak Topgal, aby służył Waszym dzieciom jak najdłużej. Jak prać plecak, aby go nie zniszczyć? Można go prać w pralce? Odpowiedź na te oraz inne najczęściej zadawane pytania znajdziecie poniżej.
Prawidłowa konserwacja, czyli dbanie o plecak, tornister wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Przygotowaliśmy dla Was specjalne video w którym wyjaśnimy co i jak.

Poradnik - jak prać plecak?


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1

Plecak najlepiej wyczyścić wodą z mydłem - ściereczką lub delikatną szczotką, a potem wysuszyć go na świeżym powietrzu, ale nie w suszarce.

2

Nie polecamy prania plecaka w pralce. Gdyby cokolwiek podczas prania stało się z nadrukiem, odblaskami albo konstrukcją to uszkodzenie nie będzie podlegało gwarancji.

Wiemy, że mimo to Mamy tak piorą plecaki. Jeśli zdecydujecie się wyprać plecak w pralce ustawcie najdelikatniejszy program, bez wirowania i w niskiej temperaturze. Jest szansa, że plecak to "przeżyje". Przed praniem wyjmijcie z plecaka aluminiowy stelaż, który znajduje się przy plecach oraz wszystko to, co dodatkowo znajduje się w plecaku. Polecamy też włożyć plecak do ochronnego woreczka na pranie delikatnych rzeczy.

3

Po wysuszeniu można plecak ponownie zaimpregnować go bezbarwnym środkiem. Wzmocni to oddychalność tkaniny i wodoodporność.
Podczas wakacji, kiedy plecak nie jest używany warto go przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, aby nie świeciło na niego słońce i nie powodowało uszkodzenia kolorów. Warto do środka na czas odpoczynku plecaka wrzucić torebkę z suchą herbatą - pochłania brzydkie zapachy.

4

Absolutnie nie polecamy prania piórników w pralce. Piórniki są wewnątrz usztywniane twardą tekturą, przy praniu w pralce dojdzie do zniekształcenia piórnika. Najlepiej wyczyścić piórnik wodą z mydłem i gąbką.

5

Czasem w plecakach można znaleźć zaginione skarby typu stare śniadanie, mokra chusteczka, które zostawiają nieprzyjemny zapach. Aby pozbyć się tego problemu można użyć do odświeżenia zapachu delikatnego płynu do materiałów (lub płynu do płukania tkanin), odświeżacza do tkanin w sprayu. Jeśli mimo to zapach pozostaje należy zastosować starą domową metodę odświeżania za pomocą sody spożywczej lub torebki z suchą herbatą. Posyp sodą brzydko pachnące miejsce i odczekaj kilka godzin, a problem zapachu zniknie.

6

Każdy plecak lub piórnik posiada wewnątrz materiałową metkę opisującą, jak postępować w przypadku prania lub czyszczenia. Piktogramy, czyli obrazki na niej umieszczone są podobne do tych, które spotykasz w odzieży:
  • pranie ręczne
  • nie prać w pralce (nawet w trybie prania ręcznego)
  • nie chlorować ani używać środków wybielających
  • nie prasować żelazkiem
  • nie czyścić chemicznie

Im lepiej zadbasz o plecak, tym dłużej będzie Ci służyć..