Masz pytanie? Zadzwoń do nas +48 500836281 lub napisz kontakt@topgal-plecaki.pl (Pon-Pt 8 – 16 godz.)

Jak prać plecak ?

Topgal | 21.07.2020 in BLOG

W tym artykule poradzimy Wam, jak dbać o plecak Topgal, aby służył Waszym dzieciom jak najdłużej. Jak prać plecak, aby go nie zniszczyć? Można go prać w pralce? Odpowiedź na te oraz inne najczęściej zadawane pytania znajdziecie poniżej.
Prawidłowa konserwacja, czyli dbanie o plecak, tornister wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Przygotowaliśmy dla Was specjalne video w którym wyjaśnimy co i jak.

Poradnik - jak prać plecak?


Jak wyprać plecak?

Czyli co zrobić, aby plecak przeżył pranie.

1

Jak wyczyścić plecak?

Pierwszym najważniejszym krokiem jest sprawdzenie materiałowej metki wewnątrz plecaka - tam znajdują się wszystkie informacje od producenta, jak prawidłowo wyczyścić materiał. Wyjmij z plecaka wszystkie ruchome elementy typu stelaż, breloczki, przywieszki. Jeśli tornister posiada światełko na baterię koniecznie zdemontuj je na czas prania. Plecak najlepiej wyczyścić ręcznie wodą z mydłem - ściereczką lub delikatną szczotką, a potem wysuszyć go na świeżym powietrzu.

UWAGA! Plecaka nie należy suszyć w suszarce! Powoduje to trwałe uszkodzenie nadruku i materiału.

2

Czy można prać plecak w pralce?

Nie polecamy prania plecaka w pralce. Gdyby cokolwiek podczas prania stało się z nadrukiem, zamkami, odblaskami albo konstrukcją to uszkodzenie nie będzie podlegało gwarancji.

Wiemy, że mimo to Mamy tak piorą plecaki. Jeśli zdecydujesz się wyprać plecak w pralce ustaw najdelikatniejszy program, bez wirowania i w niskiej temperaturze. Jest szansa, że plecak to "przeżyje". Przed praniem wyjmij z plecaka aluminiowy stelaż, który znajduje się przy plecach oraz wszystko to, co dodatkowo znajduje się w plecaku. Polecamy też włożyć plecak do ochronnego woreczka na pranie delikatnych rzeczy.

3

Jak przedłużyć żywotność plecaka?

Po wyschnięciu plecak można zaimpregnować sprayem impregnującym w kolorze bezbarwnym, najlepiej takim do ubrań górskich. Przedłuży to nie tylko jego żywotność, ale także wodoodporność.

Żywotność i funkcjonalność zamków błyskawicznych przedłużysz czyszcząc je delikatnie i bez nacisku suchą szczoteczką do zębów (najlepsze są szczoteczki do zębów z miękkim włosiem).

4

Jak wyprać piórnik?

Absolutnie nie polecamy prania piórników w pralce. Piórniki są wewnątrz usztywniane twardą tekturą, przy praniu w pralce dojdzie do zniekształcenia piórnika i nie będzie on dalej spełniał swojej funkcji. Najlepiej wyczyścić piórnik wodą z mydłem i dobrze wyciśniętą gąbką.

5

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu?

Jeśli w plecaku znalazłeś skarb, który pozostawił ślad lub brzydki zapach, powinieneś wyczyścić plecak odpowiednimi środkami czyszczącymi - patrz punkt 2. Jeśli zapach nie zniknie po wyschnięciu, warto wypróbować sody oczyszczonej. Plecak należy lekko posypać sodą i pozostawić na kilka godzin. Zamiast tego można również użyć białego octu. Oczywiście możesz także wypróbować specjalne środki do usuwania nieprzyjemnych zapachów z tekstyliów. Zalecamy wypróbowanie ich najpierw na mniej widocznej części tkaniny plecaka, aby sprawdzić, czy nie powodują plam, odbarwień.

6

Jak przechowywać plecak w wakacje?

Pod koniec roku szkolnego zalecamy dokładne sprawdzenie plecaka, aby uniknąć nieoczekiwanych niespodzianek we wrześniu. Podczas wakacji, gdy dzieci nie używają plecaka, najlepiej przechowywać go w suchym i ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Zapobiegnie to ewentualnemu uszkodzeniu kolorów. Warto do środka na czas odpoczynku plecaka wrzucić torebkę z suchą herbatą - pochłania brzydkie zapachy. Plecak należy położyć na półce, aby uniknąć nadmiernego nacisku na materiał. Możesz dokupić ozdobne pudełko i w nim przechować bezpiecznie plecak.

Im lepiej zadbasz o plecak, tym dłużej będzie Ci służyć..