Masz pytanie? Zadzwoń do nas +48 500836281 lub napisz kontakt@topgal-plecaki.pl (Pon-Pt 8 – 16 godz.)

5 pomysłów na zdrowe śniadanie do szkoły

kategorie: Aktualności
15.5.2023 4 minuty czytania

výprodej

Zdrowe posiłki są kluczowe dla dzieci, a drugie śniadanie może nauczyć dobrych nawyków żywieniowych i wspierać wzrost, rozwój najmłodszych. Niezdrowemu jedzeniu ze sklepików szkolnych mówimy dość! W tym artykule skupimy się więc na tym, jakie produkty należy umieścić w śniadaniówce do szkoły, aby drugie śniadanie było zdrowe i smaczne.

Podczas kupowania śniadaniówki do szkoły sprawdź z czego jest zrobiona. Topgal, czeska marka producentów plecaków i akcesoriów szkolnych oferuje pudełka na drugie śniadanie wykonane z materiałów, które są bezpieczne dla zdrowia. Oznacza to, że nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak BPA, BPS, ftalany, różnych zmiękczaczy itp.

5 pomysłów na zdrowe śniadanie do szkoły

    Pomysł 1: Pełnoziarniste pieczywo

    Chleb pełnoziarnisty lub herbatniki bez cukru, są doskonałym wyborem na zdrowe drugie śniadanie. Zawierają więcej błonnika i składników odżywczych niż białe pieczywo. Błonnik pomaga zachować zdrowie jelit i zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy. Ponadto pełnoziarniste pieczywo zawiera wolne węglowodany, które zapewniają energię na dłuższy czas. Dlatego warto umieścić pełnoziarniste pieczywo śniadaniówce do szkoły.

    Pomysł 2: Owoce i warzywa

    Owoce i warzywa znakomitym źródłem witamin, minerałów i błonnika. Daj swojemu dziecku na drugie śniadanie świeże owoce takie jak jabłka, banany, winogrona lub kiwi i warzywa, takie jak marchewki, pomidory lub ogórki. Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść owoców i warzyw, spróbuj podać je w innej formie, na przykład jako smoothie lub pokrojone w kształt gwiazdek lub serc. Owoce i warzywa są niezbędne do zdrowego drugiego śniadania w szkole.

    Pomysł 3: Orzechy i nasiona

    Orzechy i nasiona są doskonałym źródłem białka, zdrowych tłuszczów i błonnika. Umieść w pudełku na drugie śniadanie orzechy włoskie, laskowe, nerkowca lub migdały i nasiona, takie jak nasiona dyni lub słonecznika. Ale uważaj, ilość powinna być ograniczona, ponieważ orzechy i nasiona są bardzo kaloryczne. Jednak w niewielkich ilościach te produkty są korzystne dla dzieci. Śniadaniówka powinna posiadać przegródkę, dzięki której oddzielisz orzechy od kanapki czy owoców.

    Pomysł 4: Twaróg i jogurt

    Nabiał jest doskonałym źródłem białka i wapnia, które są bardzo ważne dla dzieci. Białka są podstawowym budulcem dla wzrostu i rozwoju mięśni, kości i tkanek. Dzieci powinny spożywać wystarczającą ilość białka, aby wspomóc swój wzrost i rozwój, ponadto pomagają utrzymać masę mięśniową i są ważne dla rozwoju mózgu. Wapń jest kluczowy dla rozwoju kości i zębów u dzieci. Dzieci, które mają niedobór wapnia w diecie, mogą mieć ryzyko rozwoju różnych chorób, osteoporozy.

    Pomysł 5: Jedzenie przygotuj w domu

    Ostatnią wskazówką jest przygotowanie jedzenia w domu. Zamiast kupować gotowe dania, kanapki w sklepie, spróbuj przygotować przekąskę dla dziecka samodzielnie. W ten sposób masz większą kontrolę nad składnikami i ilością soli, tłuszczu i cukru, których dodajesz do jedzenia. Ponadto, przygotowanie jedzenia w domu pozwoli Ci dostosować je do gustu twojego dziecka, bo nie każdy lubi jabłko pokrojone w plasterki.

Nauka zdrowych nawyków żywieniowych

Zdrowe drugie śniadanie nie dotyczy tylko tego, co dziecko je. Przede wszystkim przyzwyczaja je do zdrowego jedzenia i przyjmowania odpowiednich nawyków żywieniowych od małego. Wobec rosnących problemów z otyłością i innymi problemami zdrowotnymi u dzieci ważne jest, aby zwrócić uwagę na dietę i nauczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Zdrowa przekąska jest jednym z kroków, które możesz podjąć, aby pomóc swojemu dziecku budować zdrowie, odporność i formę. Powinieneś zadbać o to, aby ilość jedzenia była odpowiednia do wieku i wzrostu twojego dziecka. Dla dzieci ważne jest regularne jedzenie i posiadanie wystarczającej ilości energii na cały dzień.

Nie bój się eksperymentować

Spróbuj nauczyć dziecko nowych smaków i różnych rodzajów jedzenia. Pozwól mu spróbować czegoś nowego i nie bój się eksperymentować z różnymi rodzajami owoców, warzyw i pieczywa. Jeśli przekąska jest interesująca i smaczna, istnieje większa szansa, że twoje dziecko ją zje i będzie miało dużo energii. Włącz do drugiego śniadania do szkoły coś, co dziecko kocha i będzie się z tego cieszyć. Przykładowo świeże maliny lub herbatniki przekładane twarogiem z owocami. Będzie to miła niespodzianka.

Nie zapomnij o napojach

Najważniejsza wskazówka na koniec- nie zapomnij dodać do śniadania napoju. Butelka z wodą pomaga utrzymać nawodnienie i zapewnia właściwe funkcjonowanie organizmu. Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy, że są odwodnione i że potrzebują pić wodę przez cały dzień, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej. Pamiętaj, że drugie śniadanie powinno zostać zjedzone w całości. Dostosuj ilość pożywienia do indywidualnych upodobań twojego dziecka. Może zdarzyć się, że dziecko może jeść wolniej od innych lub jest przyzwyczajone do małych posiłków. Zrób mu kilka mniejszych porcji, które może jeść przez cały dzień. Pomogą mu utrzymać energię i koncentrację oraz pozbawią stresu z powodu niezjedzonego śniadania w całości.